Pohodová regata kolem Elby 2008 - O Napoleonův klobouk

Regatu organizovala společnost Vltava Sailing na konci září.

Do závodu bylo přihlášeno celkem 13 charterových lodí, do cíle poslední etapy doplulo 10.

Trasa plavby byla obeplutí Elby s ostrovy Pianosa a Capraia.

Přesto, že regata byla vypsána jako fun regata, známe soutěživé jachtaře, ze závodu se stal prestižní souboj ctižádostivých posádek.

Byly vypsány 4 celodenní etapy. Dle příznivé předpovědí měl foukat vítr mezi 2 – 4 Bft, různých směrů, slunečno. Tato prognóza vcelku vyšla.

Ostrý start první etapy byl z Porta Azzura s cílem u vjezdu do Mariny di Campo. Dvě hodiny po startu vítr ustal a závod byl zastaven. Do přerušení si nejlépe vedla favorizovaná posádka kpt. Drážka. V cíli etapy předvedli na molu čeští jachtaři domorodcům pravou karibskou street party. Ráno mával naší flotile i sám starosta, snad aby se ujistil, že opravdu odplujeme.

Druhou etapou bylo obeplutí ostrova Pianosa s cílem na západním mysu Elby a jelikož předpověď vyšla, tato etapa patřila k těm nejhezčím. Plavba byla taktickým bojem posádek kapitánů Ševčíka, Ferry a Drážka. Překvapením byl statečný boj kapitána Vlnase na nejmenší lodi Bavárií 37. Po necelých šesti hodinách byl první v cíli s náskokem kpt. Drážek. Po započtení bonifikace byl na druhém místě kpt.Vlnas a třetí kpt.Ševčík.

Třetí etapa vedla z Marciana Mariny do Porto Capraia na ostrově Capraia, dlouhá 30 Nm. Velmi obtížná etapa nejen ke zvolení taktiky, ale hlavně na jemnou práci se zadním větrem. Navíc byla dramatická, kdy v závěru po více jak šesti hodinách byla dosud jasně vedoucí loď kpt. Ferry předjeta lišákem Drážkem. Na třetím místě doplula loď kpt. Ladanyiho.

Závěrečná etapa vedla zpět do Marciana Mariny. Každá loď zvolila po startu jinou trasu a tak bylo obtížné v 16 hodin závod ukončit. Pouze kpt. Ferra bojoval pod plachtami do večerních hodin a doplul do cíle bez motorování. Za tento čin sklidil zasloužený obdiv ostatních při slavnostním zakončení této pohodové regaty