Pohodová regata kolem Elby 2009 - O Napoleonův klobouk

Regatu pořádala charterová společnost Vltava Sailing letos na přelomu září a října.

Bylo přihlášeno celkem 12 lodí, v délkách 37 až 46 stop.

Plavba byla vytyčena kolem Elby s etapou na ostrově Capraia.

Již tradičně došlo k tomu, že regata vypsaná jako fun se v průběhu etap změnila v souboj ctižádostivých posádek. Jachtařská hravost a soutěživost se projevily v každé etapě, prestižními souboji prsa na prsa či lépe loď na loď. Všechny odjeté etapy byly nečekaně dramatické svými závěry.

Předpověď počasí slibovala trvale slunečno se stoupající silou větru až do poslední etapy, což se během závodu potvrdilo. Rychlost větru v poslední etapě dosahovala až 25 uzlů.

První etapa byla odstartována za pěkného počasí z Porto Azzura s cílem u Marina di Campo. Zprvu foukalo kolem 2 Bft., ale po hodině vítr lehl a etapa byla přerušena. Odpoledne se mírně rozfoukalo a krátká, 8 Nm dlouhá etapa mezi mysy Capo Calamita a Capo di Poro, se rozjela. Ve slabém větru byla rozhodující zvolená taktika. Po tříhodinovém boji se několik desítek metrů před cílem vynořila od skalisek loď kapitána Plašila a posledním réčkem zvítězila. Tato posádka je známá mezi jachtaři jako Grogonoše. Vsadili na plavbu podél pobřeží a čekali na vítr z pevniny, který se v poslední otevřené zátoce dostavil a vsunul loď před dosud vedoucí lodě do cíle.Bylo to jako smrtící úder mořského orla. Večer tradičně u mola v Marina di Campo zuřila kytarová show dlouho do noci.

Druhá etapa musela být pro naprosté bezvětří a mořský rybník před polednem zrušena. Flotila se pak sjela u populárního vraku lodi nedaleko přístavu Pomonte a večer jsme se znovu zkompletovali v Marině Marcianě, startu další etapy.

Třetí etapa vedla od přístavu Marina Marciana do Porto Capraia na ostrově Capraia, vzdálenému přes 25Nm. Opět slunečno, s větrem z jihu kolem 20 uzlů po celý den, Obtížná etapa na zvolenou taktiku,hlavně směr plavby. Opět byla dramatická. V závěru, po téměř sedmi hodinách, byla dosud jasně vedoucí loď kapitána Drážka, málem předjeta úžasně finišující lodí kpt. Libušky Kaprálové. Na třetím místě doplula loď kapitána Plašila, která se po startu znovu takticky odplížila kolem severu Elby a na volném moři využila příznivého větru k plavbě, ale nestačilo to.

Čtvrtá etapa byla vytyčena zpět na Elbu s cílem u mysu Capo Vita vzdálenému přes 30Nm. Start byl proti převážně jižnímu větru o síle až 25 uzlů, který během dne měnil nejen směr, ale i sílu. Lodě zvolily po startu každá jinou trasu. Nejlépe se vedlo lodi kpt. Plašila, našich kluků s věkovým průměrem 58 let, která o vítězství bojovala až do konce s lodí kpt. Drážka. Vzhledem k silnému protivětru a velkým vlnám bylo pro menší lodě obtížné se probít do cíle. Tři lodě na medailových postech si to rozdaly o celkové umístění v závodě. Konečnými vítězi a držiteli Napoleonova klobouku se stala posádka kapitána Plašila. Pořadí bylo určeno po započtení handicapů mezi jednotlivými loděmi.

Závěrečný večírek se velmi vydařil. Možná i jako náplast za druhé místo obhájce loňského vítězství byla za Miss regata zvolena členka poražené posádky, baletka Alice.

Slavnostní zakončení a předání diplomů všem zúčastněným proběhne již tradičně na 9. námořnickém bále v restauraci Na Slamníku v Praze dne 7.11., na který jste všichni jachtaři srdečně zváni.

Celkové výsledky:

  1. kpt. Plašil Oceanis 43
  2. kpt. Drážek Bavaria 46
  3. kpt. Kaprálová First 40,7
  4. kpt. Ferra Cyclades 43,4
  5. kpt. Donát Bavaria 38
  6. kpt. Hadaš Bavaria 41Vladimír Křepelka Vltava Sailing