Regata Jónské ostrovy 2022

Letošní tradiční regatu pořádanou charterovou společností Vltava sailing jsme letos po několika letech umístili znovu do Jónských ostrovů. Se startem z oblíbeného Lefkasu. Celkově se zúčastnilo 11 jachet včetně pořádajícího doprovodného katamaránu. Spoléhali jsme na stále pěkné počasí v této oblasti plavby, což se nám potvrdilo. S větrem to bylo horší, ale i tak se odjely tři celodenní etapy po ostrovech.

První etapa byla kvůli slabému větru zrušena ale hned další den byla druhá etapou královskou se startem z Váthí na Ithace a cílem před Eufimií na Kefalonii. Vítr zpočátku bouřlivý se měnil během etapy na mírný o síle 10 – 15 uzlů. Všechny jachty dopluly pod plachtami do cíle, některé až za tmy. Vítězně projela cílem loď Tovek kapitána Vejlupka o devět minut před lodí Hamr kapitána Strnada.

Druhá etapa měla start u Eufimie s cílem před Sivotou na ostrově Lefkáda. Plavba začínala za slabého větru a křižování Ithackým kanálem vyžadovalo velkou dávku umění a trpělivosti. Po proplutí kanálem u Fiskarda na severu Kefalonie se závod rozjel a vítězem se stala opět loď Tovek, ale těsně pouze dvě minuty před velkým překvapením závodu, lodí Kroměřížská smečka kapitána Antoše. Večer celá flotila lodí ocenila pohostinnost jachtařského přístavu Sivota. Zde bych upozornil na velké rozdíly v placení za uvázání u mola. Na začátku zátoky se platilo kolem 30 eur za noc, ale na konci, u státního mola 5 eur. Zajímavý rozdíl za stejnou službu.

Třetí a poslední etapa vedla od Sivoty kolem ostrova Kíthros na jihu Meganísi s cílem ve vjezdu do zálivu Vasiliki. Slabý vítr se střídal se silnými poryvy. Vítězem se stala potřetí loď Tovek s pětiminutovým náskokem před lodí Losertovy děti, kapitána Loserta. Závěr regaty proběhl jak je již tradicí v restauraci U Penguina, kde se vzorně starají o české jachtaře Gery a Mery už desítky let. To byla krásná tečka za naší regatou. V Řecku se všem líbilo a proto příští regata O Napoleonův klobouk bude z Korfu.

Celkové výsledky:

  1. Tovek, kapitán Tomáš Vejlupek, Oceanis 45
  2. Losertovy děti, kapitán Jaroslav Losert, Oceanis 48
  3. Hamr SK, kapitán Jakub Strnad, Oceanis 51.1
  4. Kroměřížská smečka, kapitán Milan Antoš, Oceanis 46.1
  5. Cirkus Maximus, kapitán Lubor Šplíchal
  6. Žraloci z Loun, kapitán Radek Cechl, Bavaria 46
  7. Albatros, kapitán Ludvík Křenek, Sun Odyssey 410
  8. Astro, kapitán Jiří Ferra, Sun Odyssey 440
  9. Pavel Synek, kapitán Petr Kořínek, Sun Odyssey 490