Sailing pod Vesuvem 2010

Charterová společnost Vltava Sailing uspořádala v posledním zářijovém týdnu již tradiční závody kajutových plachetnic pod názvem O Napoleonův klobouk.

Na akci se přihlásilo 13 lodí různých délek mezi 40 a 50 stopami.

Jachtaři vědí, že k jachtingu patří kromě požitků z plachtění i poznávání nových oblastí plavby.

Proto jsme letos přemístili regatu z oblasti ostrova Elby jižněji, do Neapolského zálivu. Záliv nás hostil celý týden slunečnými paprsky a jachtaři si užívali občas i slušného větru. Do Neapole mnozí přiletěli, zpáteční letenky se daly pořídit za čtyři tisíce korun. Během týdne foukalo spíše odpoledne. S větrem se schovalo sluníčko, ale během samotné regaty nás neopustilo a teploty se blížily třicítkám. Stěžovat si nešlo, stejně nebylo kam.

Na regulérní průběh závodu dohlížel majestátný Vesuv a závodníci se probíjeli vlnami pod jeho přísným pohledem.

Den před závodem kdy foukalo i přes 30 uzlů se měly posádky možnost seznámit s vlastnostmi svěřených jachet a také toho všichni využili. Snad v každé posádce se našel jachtař s mořskou nemocí. Večer prohlídka Neapole, bývalé námořní metropole světa. Sláva města je už sice zašlá, ale moc peněz z něj sálá na každém kroku. A místní Camorra si svojí moc dobře hlídá. Nejen v Neapoli, ale i v celé Kampánii.

A už startujeme první etapu. Jachty na start připluly ze tří různých marín, z Neapole Darseny, Castellammare di Stabii a Procidy. Etapa vedla od malého ostrova Isola di Nisida kolem mysu Capo Miseno s cílem u ostrova Procida. Etapa měřila 15 Nm a jela se na východní, pro lodě zadní vítr o proměnlivé síle kolem 10 uzlů. Těsně u ostrova Procida se dosud jasně vedoucí jachta plující pod názvem Losertovy děti, dostala do větrné tišiny a byla těsně před cíle předjeta lodí zkušených harcovníků, závodící pod jménem Grogonoše. Na třetím místě dojela loď kapitána Donáta. Holt zkušenost je nesdělitelná. Lodě nocovaly většinou na kotvě v silně romantické zátoce pod pevností Procidy.

Start druhé etapy byl vzhledem ke slabému větru posunut na poledne s místem startu Ischia Porto na severu ostrova Ischie. Jachty obeplouvaly ostrov kolem hradu Castello d’Ischia s cílem u mysu Punta S. Angelo. Trasa délkou i dobou plavby byla podobná té první. A byla i neméně dramatická. Opět jí vyhrály po mazaném manévru Grogonoše. Vpadli do cíle před dalším překvapením regaty, lodí kapitána Hadaše. Třetí bodovaly Losertovy děti.

Vítěz etapy vyjel takticky na volné moře a do cíle vrazil jako první. Lázeňské městečko San Angelo je vyhlášené svými termálními lázněmi, vlastně parky, kterých je na ostrově Ischia několik. Někteří jachtaři stihli v přilehlých lázních ještě před soumrakem omládnout. Na noc pár jachet zůstalo na kotvě, část se uvázala v maríně s poplatkem 80 euro za noc. Na Ischii jsou čtyři maríny a mnoho bezpečných stání na kotvě. Setkání ve vyhlášené restauraci na mysu Peppino, bylo bouřlivé. Když jsme ráno opouštěli lázeňské místo, bylo až na moře slyšet, jak si obyvatelé oddychli.

Třetí etapa byla opět s ohledem na slabý vítr posunuta na odpoledne. Startovní pole se přemístilo ke Capri, dalšímu proslavenému ostrovu. Z ostrova vládli císaři celému světu. Start etapy byl nedaleko světoznámé modré jeskyně Blue Grotto. Etapa vedla téměř kolem celého ostrova. Změny směru větru daly zabrat správné navigaci a v cíli se opět velmi těsně zjevily pod majákem Grogonoše a vyhrály před lodí kapitána Hadaše o pouhou délku lodě.. Na Capri je pouze jedna marína, a možná proto za noc zaplatíte 200 eur. Většina lodí ale volila stání na kotvě v zátoce Ventoro, které se nad ránem stalo velmi nepohodlné. Došlo k tomu, že směr větru byl jiný, než příchozí vlny. A ty nás až nepříjemně pohoupaly.

Poslední, čtvrtá etapa vedla z Capri zpět na ostrov Procidu. Opět slunečno, start v poledne, aby byl čas na prohlídku bohatého ostrůvku, který jak je slavný tak je malý. Měří po obvodu pouhých deset námořních mil. Po odstartování bohužel vítr zeslaboval a etapa byla zastavena. V době přerušení bojovaly na čele závodu lodě Hanse kapitána Hadaše a Losertovy děti. Lodě získaly v etapě polovinu bodů. K večeru opět slušně fouklo a lodě dopluly ještě před soumrakem do cíle regaty, Procidy.

Závěrečné vyhlášení výsledků proběhlo, to byste nečekali, v místní tratorii. K výsledkům regaty nebyly žádné připomínky. Miss regaty O Napoleonův klobouk se stala krásná Irenka a bylo odsouhlaseno, že další ročník proběhne ještě dále na jihu Itálie, v souostroví Lipari. Přihlásit se můžete již dnes.

Slavnostní předání Napoleonova klobouku a diplomů proběhne tradičně na již 10. Námořnickém bále v Praze Na Slamníku v sobotu 6.11. Zveme srdečně všechny jachtaře na zajímavé přednášky, filmy a vyprávění spojené s tancem. Vstupné se neplatí.

Znovu jsme si dokázali, že regatu lze pojmout jako fun,pobavit se měřením sil a znalostí s ostatními a objevit nová místa, přátele a něco se na moři přiučit.

Tyto poznatky jistě ocení i kadeti na školní lodi, která regatu doprovázela celý týden.

A už dnes se můžete hlásit na Regatu O Napoleonův klobouk pořádanou v roce 2011 na Liparech v Itálii.

Celkové výsledky:

  1. kapitán Plašil, Grogonoše, Sun Odyssey 45
  2. kapitán Hadaš, Hanse 430
  3. kapitán Losert, Losertovy děti, Hanse 400
  4. kapitán Donát
  5. kapitán Ferra
  6. kapitán Macháček
  7. kapitán Mikolášik
  8. kapitán Ládín
  9. kapitánka Andrea
  10. kapitán Křepelka Pavel

Vladimír Křepelka Vltava Sailing