Řvoucí čtyřicítky na Kykládách 2014

Charterová společnost Vltava Sailing pořádala v druhé polovině září tradiční fun regatu O Napoleonův klobouk. Oblastí plavby bylo zvoleno Řecko, soustroví Kyklád. Kyklády jsou pověstné svojí nevyzpytatelností počasí, což se nám znovu potvrdilo. Znovu jsme poznali, že počasí si Kyklády vytváří sami. Jako únikovou oblast na regatu jsme měli Saronský záliv. Můžu ale říci, že bouřlivé počasí v podstatě kopírovalo týdenní předpověď. Na naší velitelské lodi jsme při druhé, královské etapě, zaznamenali v poryvech 44 uzlů, což byl až nepohodlné. Závodící jachty měly stejně svěží vítr. Plánovaný čtyřdenní závod měl cíle na ostrůvcích západních Kyklád, turisty málo navštěvovaných. O to ale krásnějších v čele s mým oblíbeným Serifosem.

Flotila lodí vyplula z Athén, maríny Alimos Kalamaki, kde se sešlo na startu 11 lodí různých délek ale i rozdílně zkušených posádek. V sobotu předání jachet a v neděli přesun na ostrov Kea, kde byl plánován start v pondělí ráno. Některé posádky měly problém s přílety do Athén, kvůli špatnému počasí v Evropě. Dvě posádky měly takovou radost z příletu do Athén, že ještě v noci na neděli práskli do lodí a zmizely směr Santorini. Ani zkušení kapitáni nepochopili, co je k tomu rozhodnutí vedlo. Možná ouzo.

Na pondělní start ze zátoky Nikólaou na severozápadě Key se postavilo 8 posádek. Bylo teplo, 25 stupňů, ráno vítr pofukoval kolem 10 uzlů. Trasa vedla podél východního pobřeží na ostrov Kíthnos s cílem etapy u ostrova Loukas. Během celodenní plavby vítr přifukoval a po šesti hodinách a uplutí 30 Nm, projela první cílem posádka Grogonoše, vedená protřelým kapitánem Safinem. Na druhém místě loď vedená manželi Losertovými a třetí skončil Pavel Křepelka. Za odměnu se posádky mohly koupat u krásné písečné kosy, spojující ostrov Loukos s pevninou. Noc v příjemné vesničce Mérikha u městského mola posetého tavernami.

Druhá etapa měla start u ostrova Mérikha a mířila na jih na jihovýchodní stranu ostrova Serifos. Dle mého názoru, jednoho z nejhezčích ostrovů Kyklád. Bohužel počasí tak přívětivé nebylo. Sice slunce, ale vítr v poryvech hodně přes 40 uzlíků. A jako vždy a i po celý průběh regaty foukal vítr proti. Cíl byl mys Nerou před zátokou Livándhiou. Ostrý vítr zvedal vlny přes paluby, křižování proti větru bolelo a málokterá nit na kormidelnících zůstala suchá. Nejlépe a nejrychleji se vyrovnali s tvrdými podmínkami této královské etapy opět Grogonoše. Možná i proto, že jejich loď byl přeplněná kapitány a meteorology. Napluli 42 Nm. Jako druhá dopluli Losertovi a třetí kapitán Lustyk s pionýry. Bylo velmi pěkné, že všechny posádky dopluly do cíle etapy, sice s mnohými šrámy, ale plni nových dojmů. Nikdo to nevzdal a všichni zaslouží obdiv. I u mola foukalo slušně, ale lodě manévrování zvládli a večerní výměna prožitého dne byla plná hrůzostrašných historek. Další den čekal znovu boj.

Třetí etapa znamenal obrat na sever a s naší flotilou se, jak jinak, obrátil i vítr. Proti nám. Start od mysu Amino, ostře proti větru a cíl na severovýchodě Kíthnosu u městečka Loutrou. Vítr sice ochaboval na sílu kolem 20 uzlů a tak bylo uměním zvolit správný postup při náročném křižování proti nestabilnímu větru. A snad proto měla etapa překvapivého vítěze. S pětiminutovým náskokem do cíle vpálila loď Losertových, která měla opožděný start o osmnáct minut a nemile zaskočila matadory z lodi Grogonoše. Třetí opět loď Pavla Křepelky. Lodě napluly 30 Nm. Pozdě odpoledne vítr začal uléhat a hrozilo zrušení poslední, čtvrté etapy. Což se druhý den naplnilo. Posádky ještě stihly regeneraci v termálním pramenu, který vtékal do moře na konci naší zátoky. V městě jsou ale i velké lázně, ale ty jsme nestíhali.

Při ranním briefingu bylo rozhodnuto etapu zrušit, nebyl vítr. Našli jsme ho až při vjezdu do zátoky na ostrově Kea. Některé posádky nasměrovaly plavbu na pevninu. Proto bylo i závěrečné vyhodnocení přesunuto do Athén.

Páteční vyhlášení výsledků v přilehlé restauraci u maríny Alimos proběhlo jako vždy. Proti konečným výsledkům nebyly podány námitky, a proto je mohu zveřejnit. Bylo dohodnuto, že příští rok povedeme regatu po Iónských ostrovech z Lefkasu. Můžete se již dnes přihlásit.

  1. Cyclades 43,4 - Grogonoše
  2. Bavaria 40 - Losertovi
  3. Oceanis 423 - Pavel Křepelka
  4. Oceanis 473 - Lustykovi pionýři
  5. Bavaria 39 - Petr Ploc
  6. Sun Odyssey 44i - Štěpán Ladanyi
  7. Sun Odyssey 40 – Petr Hrouda
  8. Bavaria 42 – Roman Martynek