Regata o Napoleonův klobouk - Malorka 2016

Poslední zářijový týden pořádá charterová společnost Vltava Sailing tradiční regatu O Napoleonův klobouk. Pro letošní rok jsme zvolili oblast plavby ostrov Malorku na Baleárských ostrovech. Kromě jejího kouzla byly důvodem i levné letenky.

Na startu se sešlo 13 jachet nejen různých velikostí ale i stáří, jak to u fun regat bývá. Od nejmenšího Dufouru 382 po největší Elan 50 Impression a Beneteau 50. Přístav vyplutí bylo hlavní město Malorky Palma, kde má sídlo mnoho charterových společností ve více marínách v rozlehlém zálivu.

Před startem bylo velkou otázkou, kterou ze dvou možností zvolit jako trasu regaty. Po poradě s kapitány čtyřetapového závodu jsme zvolili riskantní obeplutí celé Malorky. První variantou byly etapy okolo jihu Malorky. Předpověď síly větru nebyla zcela vyhovující, ale rozhodli jsme se obeplout ostrov s tím, že nám Neptun pomůže, což se také stalo.

Jako vždy byla neděle určená pro seznámení s lodí a zácvik posádky se zapůjčenou jachtou. Večer společné soulodění všech jachet v romantické zátoce Camp de Mar nedaleko přístavu Andratx s výborným kotvením.

Start první etapy byl od severního cípu ostrova Dragonera, což znamenalo obeplutí celé Malorky ze západní strany. Vzhledem k slabému a směr měnícímu větru byla etapa ukončena po dvou hodinách s doplutím do nejhezčího přístavu ostrova Port de Sóller. Etapu vyhrála loď Elan 50 Impression zkušené posádky Grogonoše. Na druhém místě Oceanis 43 kapitána Drážka a třetí loď Dufour 382 Adventure kapitána Jaroše - Růžoví Kozlíci. O co byla klidnější etapa o to více bujnější byla návštěva kouzelného přístavu a městečka. To je vzdálené několik kilometrů a spojené s přístavem starodávnou tramvají s otevřenými vozy. Staré uličky z maurských dob a hospůdky nás pohostili a posilnili na další závodění.

Druhá etapa měla start od mysu Beca, 15 Nm severně od Sólleru. Ze zkušenosti víme, že dopoledne kolem ostrova je calm, většinou se rozfouká až přes poledne. Což se přesně vyplnilo a závodníky čekala královská etapa s cílem u ostrova Aucanada nedaleko přístavu Alcudia. Odpoledne se zvedl vítr NE o síle 20 uzlů. Tímto bylo nutné většinu etapy křižovat proti silnému větru a více jak metrovým vlnám. Vítězně dopluli cílem opět Grogonoše. Byli v cíli po pěti hodinách s naplutím více jak 40 Nm. Druhé místo získal překvapivě nováček našich regat loď Hamr s Oceanisem 48 a zkušeným kapitánem Strnadem. Třetí místo získali Kozlíci. Největším úspěchem této těžké etapy ale bylo, že do cíle dopluly všechny lodě a žádná nevzdala tvrdé podmínky. Po třech dnech plavby jsme se tak dostali do poloviny trasy obeplutí Malorky.

Třetí etapa byla ze všech nejdelší, přes 45 Nm, s větrem NE o síle po celý den kolem 20 uzlů, v poryvech až 36 uzlů. Start u ostrůvku Aucanada a cílem před přístavem Colom. Po necelých 6 hodinách projeli jako první Grogonoše. Překvapením bylo druhé místo lodě Lustykovi pionýři s Beneteau 50, kapitána Lustyka. A na třetím místě opět Kozlíci. Byla to velmi těžká etapa a vzdát musela naštěstí jen jedna loď s roztrženou hlavní plachtou kapitána Hadaše. V žádném případě to nebyla jeho vina, únava materiálu. Opět etapa bez deště, pouze loudové za trest trochu na trase zmokli.

Poslední čtvrtá etapa byla kvůli předpovědi slabého větru a únavě po předchozích náročných etapách zkrácena. Spíše se jednalo o rychlostní vložku, která měla závodníky přiblížit vyhlíženým plážím a barům na jihu Malorky. Zvítězili opět Grogonoše, na druhém místě Kozlíci a třetí překvapivě Oceanis 41 kapitána Haupta. Po projetí cílem pluly lodě na jih Malorky, kde je po otočce za mysem Salinas čekaly opuštěné pláže. Ty postupně přecházely v pláže sice karibsky modré, ale přeplněné až po El Arenal. Ale to už není nic pro jachtaře. Poslední noc na moři strávili všichni kolébáni vlnami. Plni nových zážitků a cenných zkušeností a rad do dalších plaveb. Všichni hodnotili letošní regatu jako mimořádně zajímavou a těší se na příští. Tu zorganizujeme na Maltě.

Celkové výsledky:

 1. Kpt. ALFRED PLAŠIL, Grogonoše – Elan 50 Impression
 2. kpt. Allan JAROŠ – Kozlíci - Dufour 382 Adventure
 3. kpt. JAKUB STRNAD – klub Hamr -Oceanis 48
 4. kpt. LUBOMÍR LUSTYK – Lustykovi pionýři - Beneteau 50
 5. kpt. PATRIK LIDICKÝ – Pražáci - Elan 434 Impression
 6. kpt. MOJMÍR DRÁŽEK – Oceanis 43
 7. kpt. LUBOR ŠPLÍCHAL – Starý piksly - Harmony 42
 8. kpt. DANIEL HAUPT – Oceanis 41
 9. kpt. JAROSLAV LOSERT –Losertovy děti - Bavaria 46 Cruiser
 10. kpt. PAVEL KŘEPELKA – Oceanis 43
 11. kpt. PETR VELKÝ – Bavaria 41 Cruiser
 12. kpt. DANIEL HADAŠ – Bavaria 49