Fun regata na Maltě 2017

Na konci září pořádala společnost Vltava Sailing na Maltě další úspěšný ročník regaty O Napoleonův klobouk. Termín byl konec září, kdy je zde velmi příjemně a moře je teplé. Dokonce i Poseidón nám přál a odjely jsme hezký závod v méně známé oblasti plavby pro naše jachtaře. Zúčastnilo se celkem 11 charterových lodí různých délek. Etapy vedly kolem ostrova Malta, Comino a Gozo, což navýšilo atraktivnost zajímavých bojů na vodě. Odjely se tři denní etapy. Odbavení všech lodí v nové privátní maríně Kalkara v centru bylo příjemné díky base managerovi Jonathanovi a jeho vstřícných spolupracovníků. Neděle byla již tradiční na seznámení s jachtami za ideálního větru a slunce. Zrovna tento den probíhala AIR SHOW Malta, takže nám nad hlavami řádili kapitáni-šílenci v kokpitech nikoli jachet ale letadel.

Zkušeným organizátorům závodu se podařil příští den pěkný kousek. První etapu z Valletty nám v pravé poledne za bití zvonů odstartoval výstřel ze skutečného děla z přilehlé pevnosti. Etapa sice proběhla za slabšího větru mezi 10 a 13 uzly ale dojezd do cíle v Chimnay byl nečekaně dramatický. Loď Grogonoše vyhrála nad Kozlíky o pouhé dvě vteřiny. Třetí Lustykovi Pionýři. Zbylé lodě dojely do půl hodiny za vítězi.

Druhá etapa odstartovala po prohlídce jeskyně Blue Grotto na západě ostrova Malty a končila u ostrova Comino nedaleko proslulých pláží Blue Lagoon. Etapu vyhrála opět loď Grogonoše, tentokrát s náskokem půl hodiny před lodí Hamr a Kozlíky. Lodě zůstaly na noc v zátokách na ostrově Comino, kde kromě Blue Lagoon je možné kotvit na severu v dalších pěkných zátokách San Niklaw a Santa Maria. Slovutná Blue Lagoon nás ale moc nenadchla, až s odjezdem turistů zde byl klid a pohoda.

Třetí den závodů byla etapa odsunuta na odpoledne, kdy byla předpověď silnějšího větru. Většina posádek tohoto posunutí využila k pitstopu v blízké maríně Mgarr Harbour na dalším ostrově Gozo. Byly doplněny zásoby a pluly jsme na start etapy do zátoky Dwejra Lake. Ta je populární svým uzavřením s Inland sea s rybáři a hlavně Azure Window, skalním oknem, které ale před naším připlutím spadlo nenávratně do moře. Ale jak jsme viděli, malťanům to nevadí a vozí turisty autobusy na místo dále. Nám ale více vadilo, že předpověď větru se nevyplnila, etapa byla zrušena a tak celá flotila zůstala v romantické zátoce na noc. Italský námořní pilot popisoval zátoku jako ,,usually more uncomfortable than dangerous,, což se potvrdilo. Zase ale bylo s výhodou, že zde nebyl žádný signál a podnikatelé mohli v klidu relaxovat, což si někteří již ani nepamatovali.

Další krásné ráno a na lodě čekala poslední etapa z Dwejry kolem ostrova Goza zpět na Maltu k zátoce Mellieha s cílem před mysem se sochou madony. Kvůli ideálnímu větru jsme tuto etapu pojmenovali jako královskou. Vítězem se stali o minutu Kozlíci před Grogonošemi a Lustykovými Pionýry. Tímto závěrečným finišem se Kozlíci stali po odečtení handicapů celkovými vítězi regaty O Napoleonův klobouk.

Závěrem lze říct, že nás na Maltě překvapilo krásné a členité pobřeží maltských ostrovů, kterých má stát Malta celkem sedm. Z toho obydlených pouze tři, které jsme během regaty všechny obepluly. Celkem jsme napluli přes osmdesát námořních mil podél ostrovů. Po odečtení handicapů se stala nečekaným celkovým vítězem loď Kozlíci kapitána Allana Jaroše před druhou lodí Grogonoše s kapitánem Fredou Plašilem. Na pěkném třetím místě dojela posádka Lustykovi Pionýři kapitána Luboše Lustyka. Servis v maríně na Vallettě byl perfektní stejně i technický stav jachet.

Všem se nám na Maltě velmi líbilo a můžeme vřele doporučit sailing v této oblasti všem jachtařům. Rádi poradíme a pomůžeme s výběrem lodí.

Celkové výsledky regaty O Napoleonův klobouk Malta 2017:

  1. Kozlíci – kpt. Allan Jaroš, Bavaria 46 Cruiser
  2. Grogonoše – kpt. Alfred Plašil, Bavaria 50 Cruiser
  3. Pionýři – kpt. Luboš Lustyk, Bavaria 50 Cruiser
  4. Hamr – kpt. Jakub Strnad, Jeaneau 53
  5. Pražáci - kpt. Patrik Lidický, Oceanis 50
  6. Pavel Synek – kpt. Tomáš Láska, Bavaria 45 Cruiser
  7. Cirkus Maximus – kpt. Štěpán Ladanyi, Dufour 455 GL
  8. Baltazar – kpt. Jiří Ferra, Dufour 410 GL
  9. Tovek – kpt. Tomáš Vejlupek, Sun Odyssey 439
  10. Losertovy děti – kpt. Jaroslav Losert, Oceanis 40